Letní akademie Hartig Ensemble

Letní akademie Hartig Ensemble je týdenní soustředění všech zájemců o dobový (historický) tanec, které probíhá pod vedením kvalifikovaných lektorů.

3. Letní akademie Hartig Ensemble / 3rd Summer Academy of Hartig Ensemble

 
1.-5. srpna 2021 v Českém Krumlově/ 1.-5. August 2021 in Český Krumlov
(!!! English text bellow - click here !!!)

Letní akademie Hartig Ensemble (LAHE) je soustředění všech zájemců o dobový tanec pod vedením lektorů z řad tanečníků, kteří se profesionálně zabývají dobovým tancem a mají zároveň vysokoškolské vzdělání v oboru taneční pedagogika.

Kurz je určen jak začátečníkům, kteří dobový tanec ještě nepoznali, tak pokročilým a zkušenějším tanečníkům, včetně profesionálů.

Termín: 1. – 5.8. 2021 (v neděli 1.8. 2021 odpoledne příjezd, k večeru zahájení, odjezd ve čtvrtek 5.8. 2021 po představení, nebo v pátek 6.8. 2021 dopoledne).

Místo: Český Krumlov, historické prostory SHZ Český Krumlov a Studijní centrum

Kurzovné: 3200 Kč (zahrnuje i komentovanou návštěvu Barokního divadla). Cena kurzovného nezahrnuje pojištění (cestovní, úrazové)

Ubytování: je možné buď rezervovat přes pořadatele (Hartig Ensemble z.s.) ve Studijním centru přímo v areálu SHZ za zvýhodněnou cenu (dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, varná konvice a lednice je součástí vybavení pokojů, rodiny s malými dětmi tam ubytovat nelze) nebo si najít jiné dle vlastního výběru z ubytovacích kapacit v Českém Krumlově (jelikož jde o turisticky atraktivní lokalitu včasná rezervace je důležitá!).

Cena ubytování:  ve Studijním centru na zámku za zvýhodněnou cenu 450 Kč/osoba/noc ve dvoulůžkovém pokoji pro frekventanty kurzu.

Stravování: každý se stravuje samostatně, ve Studijním centru je vybavená společná kuchyňka se základním nádobím.

Program: letošního ročníku LAHE se skládá z tanců doby Johna Playforda a jeho tanečních sbírek The Dancing Master (vydávaných od roku 1650). Dále se podíváme na barokní tance a španělské tance objevující se v baletním repertoáru, kurz bude doplněn také o hodiny rytmu, ranní rozcvičení a večerní protažení. Na závěr bude pro účastníky otevřena možnost účinkování na představení spolu s Hartig Ensemble, které se bude konat 5.8. 2021. Nácvik pro zájemce na představení bude probíhat ve večerních hodinách.

Uzávěrka přihlášek 4.7. 2021!

Info a předběžné přihlášky: info@hartigensemble.cz

 

Online přihláška zde.

 

Letní akademie Hartig Ensemble se koná ve spolupráci s Kláštery Český Krumlov, Studijním centrem Český Krumlov a s podporou Nadace barokního divadla zámku Český Krumlov.

 

 Veronika Brzková

Životopis zde


Miroslav Stehlík

Životopis zde


Helena Kazárová - Odborný garant

Životopis zde Seminar/Workshop on the theme of period (early) dances:

Summer Academy of Hartig Ensemble (SAHE) is a meeting of all people interested in early dance under the tutorship of dancers, who practice early dance on professional level and have dance pedagogy diploma. SAHE course is both for beginners, who have never encountered this type of dancing as well as for more experienced dancers and professionals, who can accomplish themselves and are welcome for masterclasses.

When: August 1-5, 2021 (the arrival is on Sunday afternoon (August 1), we will begin dancing in the evening, the departure is on Thursday evening (August 5), or on Friday (August 6) in morning hours.

Where: Český Krumlov, South Bohemia (Czech Republic), UNESCO site. We will dance in historic rooms of Český Krumlov Castle Castle, and it´s  Study Centre
Theme: „Dancing through the Ages“ (see bellow).

Programm of this dance week is focused on English Country Dances (John Playford and his books The Dancing Master, which were published from 1650), Baroque Dance, Spanish Dances from ballet repertoire. The course is complemented by Rhythm class (also castanets), morning warm-up and evening stretching. Participants will have the opportunity to take part in the dance performance of Hartig Ensemble, which will take place on Thursday (August 5). Rehearsals for interested for the performance will take place in the evenings. You can bring your own costume, if you have one, or borrough it on place.

Course Fee: 3 200 CZK (approx. 150 EUR), comprises also the tour of the Baroque Theatre. The price of the course does not include insurance. (accident, travel)

Accommodation: is possible in twin-bed rooms (each room with own shower and WC, el. kettle and fridge) in Study Centre (reservation and payment through us – Hartig Ensemble z.s.) or on your own in the town. As Český Krumlov is a very popular tourist destination, please make your reservation as soon as possible.

Accommodation fee for Study Centre: 450 CZK /person/night in twin-bed room.

Meals: on your own in nearby restaurants, in the Study Centre there is a furnished kitchen for preparation of simple meals.

Please apply until: 4. 7. 2021!


Early-bird info and applications: info@hartigensemble.cz

Application forms online here

 

 

 

 

 

 

 

 Letní akademie Hartig Ensemble se koná ve spolupráci s Kláštery Český Krumlov, Studijním centrem Český Krumlov a s podporou Nadace barokního divadla zámku Český Krumlov.

 

Zpráva o uplynulé LAHE:

1. Letní akademie Hartig Ensemble se uskutečnila dnech 5.-11. srpna 2018 v prostorách Klášterů Český Krumlov, Studijního centra a SHZ Český Krumlov. Na toto mezinárodní soustředění zájemců o dobové tance se sjelo 16 účastníků z pěti zemí (Polsko, Estonsko, Ruská federace, Rakousko, Česká republika) aby zde studovali hru na kastaněty a historické tance se španělským vlivem či duchem, včetně v Čechách neznámého stylu španělského klasického tance z konce 18. století, tzv. „školy bolera“ (Escuela Bolera) pod vedením anglické specialistky Jane Gingell a jejího asistenta Konrada Przybyciena. Renesanční a barokní repertoár a další doprovodný program vedli lektoři prof. Helena Kazárová, PhD., MgA. Blanka Ferjentsik Wernerová, BcA. Veronika Brzková, BcA. Miroslav Stehlík, koordinátorem kurzu byl BcA. Ladislav Beneš, DiS, všichni z uskupení Hartig Ensemble.
Účastníci si mohli vybrat dvě hlavní specializace (např. barokní tance a školu bolera) a ostatních lekcí se zúčastňovat podle časových možností a kapacity výukových prostor. Tento model se ukázal být velmi dobrý, frekventanti byli spokojení, že si mohou vybrat a výukové prostory nebyly přeplněné. Večerní program sestával ze soustředění všech účastníků při hodinách plesového repertoáru (anglické a francouzské kontratance, kontratancová forma španělských seguidillas a pro zpestření i jihočeské kolo). Velmi oblíbenou formou odreagování a zároveň příležitostí pro zvýšení hudebně-rytmických dovedností představovaly lekce rytmu s využitím různých bicích nástrojů. Taktéž vyučované principy klasického tance, které doplňovaly výuku repertoáru, se osvědčily.
Byť jsme původně váhali, zda zařadit také společné veřejné předvedení naučeného repertoáru a dovedností, nakonec frekventanti tuto možnost většinově přivítali. V sobotu 11.8.2018 od 14 hodin uskutečnila malá ukázka nastudovaných tanců na nádvoří klarisek v Klášterech. Byla to i ve velmi horkém počasí příjemná a důstojná „tečka“ za 1. Letní akademií Hartig Ensemble, o jejíž pořádání se zasloužily kromě členů Hartig Ensemble z.s. Kláštery Český Krumlov, Státní hrad a zámek Český Krumlov a Studijní centrum, HAMU Praha a Nadace barokního divadla Český Krumlov.
Vytkli jsme si v tomto projektu tři hlavní cíle: obecně vzdělávací a pedagogický, badatelský a umělecký. Domníváme se, že jsme naší Letní akademií těchto cílů dosáhli: vzhledem k dlouhodobějšímu charakteru některých z nich, byla také ukázána cesta k jejich úspěšnému naplnění v budoucnosti (zejména v umělecké oblasti a v dalším pedagogickém rozvíjení znalostí repertoáru a stylu).

 

 

 

Photos from the previous SAHE: